top of page
לצאת למסע פנימי 1.jpg

שנת יסוד באנתרופוסופיה

 

בתחילת נובמבר 2024 ייפתחו לימודי שנת היסוד באנתרופוסופיה - שנת לימודים עשירה ומעמיקה המציעה לצועד בה מסע אישי מיוחד ומשמעותי.

בשנה זו נפתח צוהר אל העולם האנתרופוסופי: מגוון רחב של אומנויות, מפגש עם יסודות האנתרופוסופיה ולימודים בחיק בי"ס אנתרופוסופי שוקק חיים - יהיו לנו כאבני הדרך הראשונות במסע... 

יחד עם שותפים לדרך ובאמצעות המפגש עם האנתרופוסופיה, ננסה ליצור מרחב שבו ניתן להעלות שאלות פנימיות ומהותיות על האדם ועל העולם, ובעזרתן להתבהר על דרכנו ומעשינו. כלי עזר מרכזיים עבורנו יהיו ההתבוננות וההתנסות.

הלימודים כוללים 10 קורסים, במהלכם מתנסים הסטודנטים בציור, שירה, אוריתמיה, דיבור ודרמה, פיסול, מלאכת יד וכן במפגש הכרתי וחי עם האנתרופוסופיה: בהתבוננות, בשיחה ובלימודים עיוניים. 

בקורס "יישומים" ייפגשו הסטודנטים היבטים מעשיים שונים של האנתרופוסופיה בחיי היום יום- בחינוך, רפואה, חקלאות ביו-דינאמית, בתרפיות השונות, בעולם הטבע ועוד.

קורס נוסף הוא "מבוא לחינוך וולדורף", הנותן בסיס ראשוני וכללי לחינוך וולדורף, החינוך המושתת על יסודות האנתרופוסופיה.

כל הקורסים נרקמים יחדיו לכדי שלמות אחת, לכדי מסע אחד רב גוונים.

​פירוט על תכני הקורסים השונים ניתן לקרוא בהרחבה בהמשך הדף.

שנת לימודים זו מוכרת כשנה שממנה ניתן להמשיך למגוון לימודים אנתרופוסופיים בתחומים אומנותיים ועיוניים בארץ ובחו"ל.

הלימודים מתקיימים בבי"ס נטע ארז ע"ש יאנוש קורצ'אק- רח' מרדכי מקלף 24, באר שבע.

לימודים אלו פתוחים לכל אדם ואינם דורשים ידע קודם.

*הלימודים מוכרים במכללה לחינוך ע״ש דוד ילין לתואר ראשון ותעודת הוראה, בתוספת השלמה.

IMG-20200124-WA0002.jpg
IMG-20211216-WA0038.jpg
לכלכוית 2.jpg
IMG-20200107-WA0105.jpg
אוריתמיה.jpg
IMG-20200605-WA0006.jpg
זוהר מציירת.jpg
פיסול1.jpg

הקורסים

אנתרופוסופיה - איתי אבירם

בקורס ננסה להכיר את פעילות האדם כדינמיקה של גוף, נפש ורוח. נתבונן בתופעות העולם ובפעילות האדם, ומתוך כך נעמיק בהבנת יחסי הגומלין ביניהם. בדרך זו, נעסוק בפיתוח חשיבה דינאמית מודעת של פעימת ישות האדם והעולם. כל אלו יהוו בסיס להכרת העולם, לשאלת הגורל ולדרכו הפנימית של האדם. 

שירה - נטלי אלרום

מאז ומתמיד היתה השירה מקום של מפגש קהילתי חם, ריתמי, יומיומי וחגיגי גם יחד. כל אדם יכול לשיר ולכל אחד מאיתנו יש קול - יחיד ומיוחד משלו. לעיתים הוא חבוי עמוק בפנים - מבוייש או נסתר, אך חי וקיים!

בשיעורי השירה ננסה להכיר את הקול הייחודי שלנו ונחפש הרמוניה משותפת שבה יצטלצלו יחד במקהלה הקולות של כל אחד ואחת מאיתנו. נשיר בקולות, בקאנונים, בשפות שונות ובעיקר בשמחת יצירה משותפת!

 

דרמה ועיצוב הדיבור - ענבל פנקובסקי

השפה שופעת חיים, תנועה, מקצבים וצלילים. בשיעורי עיצוב הדיבור והדרמה אנו לומדים יסודות בשלושת סגנונות הדיבור: סיפורת, שירה ודרמה וכן מעמיקים ובונים את אומנות הדיבור.

בשיעורים אנחנו משחקים, נעים, מדברים, מציגים, עובדים על אגדה או סיפור, שיר או מחזה ודרך אלו - חוקרים בהתנסות ערה את הישות החיה של השפה. הניסיון שלנו הוא לחקור ולהתאמן מלאי קשב - קשב לעצמי, לתנועה שלי, למרחב שסביבי, לחיים שבשפה, לטקסטים ולכל מה שחי בהם וכך לאפשר למהויות ולמשמעויות על האדם ועל העולם לעלות ולהתגלות.

במהלך השנה אנו מעלים פרוייקט משותף ומגבש, אותו מציגים בפני ילדי ביה"ס קורצ'אק.

מבוא לחינוך וולדורף - נוהר חמאי

בקורס זה ננסה להתחקות אחר החוקיות של התפתחות הילד ואחר המאפיינים של הגילאים השונים. מתוך כך ננסה לברר מה יאפשר לילד בתקופות חייו השונות לבטא את הפוטנציאל הנסתר שבו. לצורך כך נתבונן בדוגמאות חינוכיות, הן מחיי הבית, הן מחיי ביה"ס ונכיר דרכים ליישום שיטת החינוך האנתרופוסופית בתחומים השונים.

אוריתמיה - טל אבירם ולהי פין

החיים מלאי תנועה, יחסים של התקרבות והתרחקות, האספות והתרחבות - ביני לבין האחר, בין האחד לבין הריבוי.

האוריתמיה (ביוונית - תנועה יפה) היא אומנות של תנועה במרחב, המבקשת להתעורר לזרם החיים החי סביבנו, בתוכנו ובין אדם לאדם. בשיעורי האוריתמיה נעבוד עם שירה כתובה ועם מוסיקה, בשיתוף נגינת פסנתר: נחקור את הנשימה שבהם, את הצלילים, את המרווחים - מתוך חיפוש אחר פעימת-לב-תנועתית משותפת.

כמו כן נעשית הכרות בקורס זה עם אוריתמיה ככלי עבודה חינוכי בגן ובביה"ס.

 

מלאכת יד - טטיאנה פופוביץ'

חוט ומחט, בד נמתח - מתפרה כאן חיש נפתח! תפר לקשר, פיסה לפיסה, דמות של בובה מתהווה, מתגלה!

בשיעורי מלאכת יד ייצא כל אחד למסע תפירת בובה ייחודית ומלאת חיים - יכינה, ילבישה, יסרוג לה שיער - ואיזה ילד יזכה בה ? זאת כבר כל אחד יבחר...

הקורס מלווה באהבה צעד אחר צעד, תפר אחר תפר - במהלך הקורס נכיר טכניקות של תפירה במכונה וביד, נעבוד עם צמר ונסרוג במסרגה אחת.

 

מבוא לצבע וציור - דקלה דון

כשם שהחומר הנו היסוד של העולם הפיסי, כך הצבע הינו החומר של עולם הנפש. הנפש מתגלה על כל גווניה וצבעיה בתנועתה בין עולם האור והחושך. במהלך השנה נצייר בצבעי מים ובצבעי שמן ודרך התנסות חוויתית זו נתוודע אל עולם הצבעים בטבע, ונחפש את מהותם גם בנפשנו.

הדרך הפנימית של המחנך - ליעד חמאי

הילד הוא ישות הלומדת מחיקוי ומחקה אותנו, המבוגרים באופן עמוק מאוד - עד לתוך תוכנו. כמחנכים אנו נקראים לעשות דרך פנימית עם מי שאנו והמקום מתוכו אנו פועלים - בשירות הילדים.

בקורס הזה ננסה לגעת בשאלות העולות בדרכינו הפנימית כמחנכים - וכבני אדם - המנסים לגדול אל מי שאנו באמת.

פיסול- לירון סטולר-כוורי

מגע עם החומר ועם איכויותיו, מסע בין פנים וחוץ, בין החומר לבין מה שחי במי שמעצב אותו. נתיידד עם החימר, נתרגל, ונפסל 

bottom of page